18.5 inch industrial display with touch screen
OEM / ODM Manufacturer
Factory Direct
Order & Lead Time
Need 50+ units? for framework agreements.
Global Shipping Options
Samples ship in ~10 working days; Bulk orders in 15-25 working days.
- Express: DHL/FedEx door-to-door delivery (5-7 days)
- Sea Freight: Cost-optimized bulk shipping (30-45 days)
- Rush Orders: Available upon request for urgent projects
1-3 Year Standard Warranty
3 years for Display Units and 1 year for LCD modules. Extendable to 5 years. Includes 24/7 support, remote troubleshooting, and long-term spare parts availability.
All products are manufactured in our ISO 9001-certified facility.
CE, FCC, RoHS Certified
RisingLCD 18.5 inch industrial grade LCD screen adopts IPS high definition LCD panel with 10 points touch screen. its178/178 wide viewing vision, 1920*1080 high resolution, 1000nits high brightness and high contrast, make the picture more gentle and full colors.
1)All aluminum housing dust-proof design
Use tough to challenge harsh environments, fully enclosed design is more effective against dust, oil, water.
High and low temperature resistance.

2)Wide working temperature
Through the controllable high temperature detection, the product adapts to the temperature between -20 to 55 degree

3)Aluminum die-casting, strong and easy heat dissipation
Private mold processing higher accuracy selection of high quality plates better electromagnetic oxidation ability.
4)IP65 full screen dustproof and water proof
Adopt seamless full screen panel design, with IP65 waterproof and dustproof function
Precise touch control

5) 10 points touch screen
Original touch screen with high resolution sensitive response and no blind spots, quick response.

| Screen Diagonal | 18.5 |
| Factory No.: | RS185ENT-NE10 |
| Model Name | G185HAN01.0 |
| Brand | AUO |
| Diagonal Size | 18.5 inch |
| Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1920(RGB)×1080 [FHD] 119PPI |
| Active Area | 408.96 × 230.04 mm (H×V) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10 |
| Power Supply | 5.0V (Typ.) |
| Luminance | 1000 cd/m² (Typ.) with RisingLCD customized |
| Arrangement | RGB Vertical Stripe |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (TM) |
| Response Time | 10/10 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Operating Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Light Source | WLED , 50K hours , With LED Driver |
| Working temperature | -20 ~ 70 °C |
| Touchscreen type | capacitive touch (10 touch points) |
| Interface Type | LVDS (2 ch, 8-bit) , 30 pins Connector |
| Touch interface | USB |
| Touch response time | <5ms |
| External Power Supply | AC 100 - 240V |
| Working voltage | DC 12V |
01 / Chassis & Materials
Structural integrity for extreme environments.
| Enclosure Grade | Medical and Food grade SUS316L Stainless Steel, AL5052 Aluminum, or SECC Galvanized Steel. |
| Protection Rating | Certified IP65 / IP69K waterproof sealing. Mechanical impact protection rated at IK10. |
| Surface Finish | Industrial powder coating (RAL spectrum), sandblasting, and anti-acid marine painting. |
| Format Architecture | Chassis-mount, Open-frame, Panel-mount, and VESA-integrated configurations. |
03 / Interface & I/O
Industrial signal and power regulation.
| Connectors | Support for M12 Aviation Circular Connectors, DB9/RS232, and waterproof RJ45/USB. |
| Power Regulation | Wide voltage DC 9V - 36V input with integrated surge and polarity protection. |
| Sensor Suite | Integrated ambient light sensors, thermal probes, and custom GPIO control protocols. |
02 / Optical & Display
Visibility optimization for extreme ambient lighting.
| Luminance Output | Scalable 1500 - 5000 Nits with integrated Hi-Tni (110°C) anti-blackening technology. |
| Optical Bonding | Full Vacuum Optical Bonding (OCR) — eliminates air gaps, fogging, and maximizes contrast ratio. |
| Advanced Coating | Integrated AR (Anti-Reflective), AG (Anti-Glare), and AF (Anti-Fingerprint) nano-films. |
04 / Embedded & Data
Software architecture and data sync.
| Operating Systems | Full compatibility with Windows 7, 10/11 IoT; Linux support covering the last 3 generations (Ubuntu 20.04, 22.04, 24.04 LTS) and Debian; as well as comprehensive support for Android 11 through 14. |
| Communication | High-speed 4G/5G LTE modules, Dual-band Wi-Fi 6, and Gigabit Ethernet. |
English
Deutsch
Français
Español
Italiano
한국어
日本語
Português
Suomi
Dansk
Polski