RisingStar 55 Inch High brightness window facing display 4000nits, 55XS4J
OEM / ODM Manufacturer
Factory Direct
Order & Lead Time
Need 50+ units? for framework agreements.
Global Shipping Options
Samples ship in ~10 working days; Bulk orders in 15-25 working days.
- Express: DHL/FedEx door-to-door delivery (5-7 days)
- Sea Freight: Cost-optimized bulk shipping (30-45 days)
- Rush Orders: Available upon request for urgent projects
1-3 Year Standard Warranty
3 years for Display Units and 1 year for LCD modules. Extendable to 5 years. Includes 24/7 support, remote troubleshooting, and long-term spare parts availability.
All products are manufactured in our ISO 9001-certified facility.
CE, FCC, RoHS Certified
RisingStar 55 Inch High brightness window facing display 4000nits, 55XS4J
RisingLCD 55 inch high brightness wall mounted display adopts RisingStar LD550EUE-FHC1 a+ grade TFT screen and with RisingLCD customized led backlight which increase the brightness to 4000nits, it is designed to be installed in cabinets or shop windows, bus station for outdoor applications.
.
RisingStar 55 Inch High brightness window facing display Main features:
High brightness: 4000nits,
Screen Type: LCM a-Si TFT-LCD
Display size: 55 inch (all sizes optional from 21.5 inch to 86 inch)
Wide Viewing Angle (H x V) 178 x 178
Web Monitor control, Android or Window system is optional
Constrast: 1000:1
Auto brightness control
With Android system, and built-in Wifi
Window facing display
Application: Advertising publish, retail store, shopping mall
All, bus station.
And with the customized 4000nits brightness and wide view angle 178*178, our high brightness window facing display can boasts high visiblilty even in a bright environment, can develiry the information and let the contents are readable even to those wearing polarized sunglasses.
And screen brightness can automitically adjusts according to the surrounding light, save energy, reduce cost and extend the display life.
Our display is optional with android RK3288 Quad core Cortex-A17 + GPU Mail-t764,and built-in wifi, 4g(optional), feature with free contents management software, it supports to targets its display content to the final customers via lan network, it allows the users to monitor the unit, make any update and control it remotely in real time.
OEM and ODM are welcomed!
RisingLCD is a professional highlight LCD manufacturer from China, specializes in manufacturing and distributing all types of LCD module, LCD monitors, outdoor and indoor digital signage and goods are exported all of the world, could customize the products based on the customer needs with a competitive price, RisingLCD is your best choice!
| Factory Model No: | RS550ENT-N40 |
| Panel Brand | RisingStar Display |
| Panel No.: | LD550EUE-FHC1 |
| Screen Size | 55" |
| Active Area(mm) | 1209.6*680.4 (H×V) |
| Panel Type. | LCM, a-Si TFT-LCD |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Native Resolution | 1920x1080 (FHD) |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Brightness | 300-4000nit (Typ, w/ Glass) |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ) |
| Dynamic CR | 500,000:1 |
| Color gamut | NTSC 72% |
| Viewing Angle (H x V) | 178 x 178 |
| Color Depth | 8bit, 16.7Million colors |
| Response Time | 12ms (G to G) |
| Surface Treatment (Haze) | Antiglare, 3H (Haze 1%) |
| Life time | up to 50,000 hoursrs (Typ) |
| Operation Hours (Hours/Day) | 24/7 |
| Portrait / Landscape | Yes / Yes |
| QWP (Quarter Wave Plate) | Yes (Apply on glass) |
| Jack interface input | HDMI (2, HDCP1.4), DP (1,HDCP1.3), RS232C IN (4pin phone jack), RJ45(LAN), IR IN, USB2.0 Type A (1) |
| Jack interface output | DP Out (Input DP/HDMI), Externel Speaker Out (L/R, 10W+10W), RS232C OUT |
| Net work support | LAN/WLAN/3G/4G/5G network. |
01 / Chassis & Materials
Structural integrity for extreme environments.
| Enclosure Grade | Medical and Food grade SUS316L Stainless Steel, AL5052 Aluminum, or SECC Galvanized Steel. |
| Protection Rating | Certified IP65 / IP69K waterproof sealing. Mechanical impact protection rated at IK10. |
| Surface Finish | Industrial powder coating (RAL spectrum), sandblasting, and anti-acid marine painting. |
| Format Architecture | Chassis-mount, Open-frame, Panel-mount, and VESA-integrated configurations. |
03 / Interface & I/O
Industrial signal and power regulation.
| Connectors | Support for M12 Aviation Circular Connectors, DB9/RS232, and waterproof RJ45/USB. |
| Power Regulation | Wide voltage DC 9V - 36V input with integrated surge and polarity protection. |
| Sensor Suite | Integrated ambient light sensors, thermal probes, and custom GPIO control protocols. |
02 / Optical & Display
Visibility optimization for extreme ambient lighting.
| Luminance Output | Scalable 1500 - 5000 Nits with integrated Hi-Tni (110°C) anti-blackening technology. |
| Optical Bonding | Full Vacuum Optical Bonding (OCR) — eliminates air gaps, fogging, and maximizes contrast ratio. |
| Advanced Coating | Integrated AR (Anti-Reflective), AG (Anti-Glare), and AF (Anti-Fingerprint) nano-films. |
04 / Embedded & Data
Software architecture and data sync.
| Operating Systems | Full compatibility with Windows 7, 10/11 IoT; Linux support covering the last 3 generations (Ubuntu 20.04, 22.04, 24.04 LTS) and Debian; as well as comprehensive support for Android 11 through 14. |
| Communication | High-speed 4G/5G LTE modules, Dual-band Wi-Fi 6, and Gigabit Ethernet. |
English
Deutsch
Français
Español
Italiano
한국어
日本語
Português
Suomi
Dansk
Polski