10.2 inch full HD outdoor sunlight readable TFT LCD display modules
OEM / ODM Manufacturer
Factory Direct
Order & Lead Time
Need 50+ units? for framework agreements.
Global Shipping Options
Samples ship in ~10 working days; Bulk orders in 15-25 working days.
- Express: DHL/FedEx door-to-door delivery (5-7 days)
- Sea Freight: Cost-optimized bulk shipping (30-45 days)
- Rush Orders: Available upon request for urgent projects
1-3 Year Standard Warranty
3 years for Display Units and 1 year for LCD modules. Extendable to 5 years. Includes 24/7 support, remote troubleshooting, and long-term spare parts availability.
All products are manufactured in our ISO 9001-certified facility.
CE, FCC, RoHS Certified
The TX26D208VM0AAA is a outdoor high brightness LCD module from original manufacturer KOE that features mechanical outlines dimension 241.9mm (w) x 147.8mm (h) x 12.6mm (d), full HD 1920*1080 resolution, 10.2, Industrial Outdoor ultra brightness 1300 nits, contrast ratio 1000:1, 16.7M , WLED, LVDS and extremely wide temperature range (-40 ~ +85°C). It is perfect for challenging industrial applications.
10.2 inch 1300nits sunlight readable LCD module
Main Features:
Full HD resolution: 1920*1080
True Industrial Grade LCD Panel
Long-Life Advanced LED Backlight, over 100,000 Hours Half-Life
1300 nits (cd/m2) sunlight readable Brightness
Wide Operational Operating Temperature -30 ~ 80 °C (-22°F to 185°F)
TX26D208VM0AAA Rugged+ TFT display module can be used in extreme temperature environments and has an operating temperature range of -40 to +85 degrees C.
TX26D208VM0AAA are Suitable to be used in marine instruments, medical equipment, construction and agricultural machinery, forklift trucks, avionics systems and industrial human machine interface (HMI). The 10.2-inch Full HD TX26D208VM0AVA display modules are available now from RisingstarLCD.

| Screen Diagonal | 10.2 inch |
| Panel Brand | KOE |
| Model No | TX26D208VM0AAA |
| Active Area | 261.12(W)×163.2(H) mm |
| Pixels | 1920(RGB)×1080, FHD, 215PPI |
| Physical Size | 241.9(W)×147.8(H)×13.1(D) mm |
| Pixel Arrangement | R.G.B. Vertical Stripe |
| Display Mode | a-Si TFT-LCD, LCM |
| White Luminance ( Center ) | 1300 cd/m2 (Typ.) [cd/m2 ] |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) |
| Optical Response Time | 25 (Typ.)(G to G) ms |
| Nominal Input Voltage | 3.3V (Typ.) |
| Frame Rate | 60Hz |
| Viewing Angle | 80/80/80/60 (Typ.)(CR≥10) |
| Weight [g] | 415g (Typ.) |
| Interface Type | LVDS (2 ch, 8-bit) , 50 pins , Connector |
| Support Color | 16.7M , 77% DCI-P3 |
| Surface Treatment | Hard coating (7H), |
| RoHS Compliance | RoHS Compliance |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
01 / Chassis & Materials
Structural integrity for extreme environments.
| Enclosure Grade | Medical and Food grade SUS316L Stainless Steel, AL5052 Aluminum, or SECC Galvanized Steel. |
| Protection Rating | Certified IP65 / IP69K waterproof sealing. Mechanical impact protection rated at IK10. |
| Surface Finish | Industrial powder coating (RAL spectrum), sandblasting, and anti-acid marine painting. |
| Format Architecture | Chassis-mount, Open-frame, Panel-mount, and VESA-integrated configurations. |
03 / Interface & I/O
Industrial signal and power regulation.
| Connectors | Support for M12 Aviation Circular Connectors, DB9/RS232, and waterproof RJ45/USB. |
| Power Regulation | Wide voltage DC 9V - 36V input with integrated surge and polarity protection. |
| Sensor Suite | Integrated ambient light sensors, thermal probes, and custom GPIO control protocols. |
02 / Optical & Display
Visibility optimization for extreme ambient lighting.
| Luminance Output | Scalable 1500 - 5000 Nits with integrated Hi-Tni (110°C) anti-blackening technology. |
| Optical Bonding | Full Vacuum Optical Bonding (OCR) — eliminates air gaps, fogging, and maximizes contrast ratio. |
| Advanced Coating | Integrated AR (Anti-Reflective), AG (Anti-Glare), and AF (Anti-Fingerprint) nano-films. |
04 / Embedded & Data
Software architecture and data sync.
| Operating Systems | Full compatibility with Windows 7, 10/11 IoT; Linux support covering the last 3 generations (Ubuntu 20.04, 22.04, 24.04 LTS) and Debian; as well as comprehensive support for Android 11 through 14. |
| Communication | High-speed 4G/5G LTE modules, Dual-band Wi-Fi 6, and Gigabit Ethernet. |
English
Deutsch
Français
Español
Italiano
한국어
日本語
Português
Suomi
Dansk
Polski