27 inch 2000nits high brightness LCD Panel
OEM / ODM Manufacturer
Factory Direct
Order & Lead Time
Need 50+ units? for framework agreements.
Global Shipping Options
Samples ship in ~10 working days; Bulk orders in 15-25 working days.
- Express: DHL/FedEx door-to-door delivery (5-7 days)
- Sea Freight: Cost-optimized bulk shipping (30-45 days)
- Rush Orders: Available upon request for urgent projects
1-3 Year Standard Warranty
3 years for Display Units and 1 year for LCD modules. Extendable to 5 years. Includes 24/7 support, remote troubleshooting, and long-term spare parts availability.
All products are manufactured in our ISO 9001-certified facility.
CE, FCC, RoHS Certified
RisingLCD RS270ENT-20 is a color active matrix TFT LCD panel using amorphous silicon TFT's (Thin Film Transistors) as an active switching devices. This module has a 27 inch diagonally measured active area with FHD resolutions (1920 horizontal by 1080 vertical pixel array). Each pixel is divided into RED, GREEN, BLUE dots which are arranged in vertical stripe and this module can display 16.7M colors. The TFT-LCD panel used for this module is adapted for a low reflection and higher color type.
27 inch 2000nits high brightness LCD Panel Main Features:
LG original IPS LCD panel LM270WF7-SLD1
High resolution: 1920*1080
Brightness up to 2000 nits
Built-in Auto Light sensor
Wide View angle
Support 24 hours, 365days non-stop display
27 inch 2000nits high brightness LCD Panel adopts IPS technology
it does not produce image distortion and minimizes color shift when viewed from different angles, the IPS panel provides clear images and instantly optimizes screen color and brightness.

27 inch 2000nits high brightness LCD Panel with 2K Full HD resolution.
The 2K HD picture quality ensures great colour and rich details in all possible broadcasting, HD screen delicate presentation of fresh visual experience.
27 inch 2000nits high brightness LCD Panel built in Auto brightness control
Different external lighting condition requires different brightness leverls, an onboard light sensor that built-in LCD panel measures the ambient light in the area and automatically adjust the image light accordkingly, offer a best experience to the viewer, and also can save the engery cost, reduce the heat and extends the life of the screen.

27 inch 2000nits high brightness LCD Panel with 2000nits high brightness
With the feature of 2000nits high brightness, clear resolution and rich depth, the LCD panel display could let you see a vivid world, this panel could make you see the real image even under the sun, it gives you a comfortable visual experience no matter what you are dong at any time.
RisingLCD is a high-tech enterprise specilized in the research and development of outdoor high brightness LCD modules, with many years experience in the design and manufacturing and sales, we can offer you 10.1inch to 100inch LCD panel with brightness of 500nits to 5000nits according to the customers requests. OEM/ODM are all welcomed!
| Item No | RS270ENT-N20 |
| Panel Brand | LG display |
| Panel Item | LM270WF7-SLD1 |
| Size | 27 inch |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution: | 1920(RGB)×1080, FHD, 81PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 597.888(W)×336.312(H) mm |
| Outline Size | 611.5(W)×355.8(H) mm |
| Bezel Area | 601.5(W)×339.95(H) mm |
| Surface Treatment | Antiglare,Hard coating (3H) |
| Brightness | 2000cd/m² RisingLCD customized |
| Constrast Ratio. | 1000:1 |
| View Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Model | IPS, Normally Black, Transmissive |
| Response Time | 14 (Typ.)(G to G) |
| Display Color | 16.7M , 72% NTSC |
| Backlight | LVDS (2 ch, 8-bit) , 30 pins Connector |
| Touch Screen | Without |
| Panel Weight | 2.87/3.01kgs (Typ./Max.) |
| Frame Rate | 60Hz |
| Input Voltage | 5.0V(Typ.) |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Current State: | In Production |
01 / Chassis & Materials
Structural integrity for extreme environments.
| Enclosure Grade | Medical and Food grade SUS316L Stainless Steel, AL5052 Aluminum, or SECC Galvanized Steel. |
| Protection Rating | Certified IP65 / IP69K waterproof sealing. Mechanical impact protection rated at IK10. |
| Surface Finish | Industrial powder coating (RAL spectrum), sandblasting, and anti-acid marine painting. |
| Format Architecture | Chassis-mount, Open-frame, Panel-mount, and VESA-integrated configurations. |
03 / Interface & I/O
Industrial signal and power regulation.
| Connectors | Support for M12 Aviation Circular Connectors, DB9/RS232, and waterproof RJ45/USB. |
| Power Regulation | Wide voltage DC 9V - 36V input with integrated surge and polarity protection. |
| Sensor Suite | Integrated ambient light sensors, thermal probes, and custom GPIO control protocols. |
02 / Optical & Display
Visibility optimization for extreme ambient lighting.
| Luminance Output | Scalable 1500 - 5000 Nits with integrated Hi-Tni (110°C) anti-blackening technology. |
| Optical Bonding | Full Vacuum Optical Bonding (OCR) — eliminates air gaps, fogging, and maximizes contrast ratio. |
| Advanced Coating | Integrated AR (Anti-Reflective), AG (Anti-Glare), and AF (Anti-Fingerprint) nano-films. |
04 / Embedded & Data
Software architecture and data sync.
| Operating Systems | Full compatibility with Windows 7, 10/11 IoT; Linux support covering the last 3 generations (Ubuntu 20.04, 22.04, 24.04 LTS) and Debian; as well as comprehensive support for Android 11 through 14. |
| Communication | High-speed 4G/5G LTE modules, Dual-band Wi-Fi 6, and Gigabit Ethernet. |
English
Deutsch
Français
Español
Italiano
한국어
日本語
Português
Suomi
Dansk
Polski