55" double side high brightness window facing display
OEM / ODM Manufacturer
Factory Direct
Order & Lead Time
Need 50+ units? for framework agreements.
Global Shipping Options
Samples ship in ~10 working days; Bulk orders in 15-25 working days.
- Express: DHL/FedEx door-to-door delivery (5-7 days)
- Sea Freight: Cost-optimized bulk shipping (30-45 days)
- Rush Orders: Available upon request for urgent projects
1-3 Year Standard Warranty
3 years for Display Units and 1 year for LCD modules. Extendable to 5 years. Includes 24/7 support, remote troubleshooting, and long-term spare parts availability.
All products are manufactured in our ISO 9001-certified facility.
CE, FCC, RoHS Certified
RS550MVX03A01 is a 55 inch LCD window facing display from Risingstar, it has obviously unique design: 2 screens on the each side of the monitor and showing same frame at the same time.
Risingstar monitors always has far higher brightness than most of our competitors, for the specific 55-inches we can reached 4500 nits even much higher, more information please searching on our website: www.risinglcd.com
| LCD module | 10" to 120" | 500 to 5000 nits |
| outdoor monitor | 32" to 75" | 500 to 5000 nits |
| waterproof monitor | 32" to 75" | 500 to 5000 nits |
| bus stop display | 21.5" to 86" | 500 to 5000 nits |
| window display | 43" to 75" | 500 to 3000 nits |
| double-sided display | 10" to 88" | 500 to 3000 nits |
| stretch display | 32" to 75" | 500 to 5000 nits |
| outdoor TV | 43" to 86" | 500 to 3000 nits |
| terrace TV | 10.1" to 86" | 500 to 3000 nits |
| touch monitor | 55" to 86" | 500 to 2500 nits |
| interactive screen | 43" to 86" | 500 to 2000 nits |
| battery Mobile monitors | 43" | 500 to 2000 nits |
| circular monitors | 23.8" | 500 to 3000 nits |
| mirror display | 21.5" to 65" | 500 to 1500 nits |
Out of the ordinary: This product has 2 screens, one has 2500 nits brightness just like general window facing display for the people on the street, another is 500 nits and facing to the indoor customer, this design makes the display has suitable brightness for each side and save the unnecessary consumption.
LCD panel: Risingstar has ability making our own design LCD panel, and we purchase A and A+ level Open-cell from LG, BOE, AUO and other famous liquid crystal glasses maker directly, this is the proof to make the high quality displays for each of our customers.
Housing: The classic Risingstar display has full metal shells with matte black coating, this allowed the display has strength to afford and protect the vulnerable electroinc components from possibly impacts.
Electronic: Risingstar has customers from all over the world, EU, US, Asia...using the right plug and adapt different voltage is the basic issue we should figure out for our customers, you do not need worry about this; the possible OS for the display, we can offer both PC and Android to make you using easier; also the interfaces, HDMI/USB/VGA/DVI/DP/Type-C/RJ45 by your choice, our enegineer will help you found the most suitable motherboard.
43-inch window facing display series:
RS430LNX01P01, lower brightness but full waterproof indoor display, special product for low light environment such like Museum/Aquarium...
RS430MNX03D01, semi-outdoor and super slim design, the most highest integrated display we ever made...
RS430HNX02D05, much thincker and heavier type, but lower consumption and unique outer shell, all these for "Mute"...
| 55" double side high brightness window facing display 2500 cd/m² | |
| specification Parameter | |
| Item No | RS550MVX03A01 |
| Size | 55 inch |
| Panel Brand | AUO |
| Panel No | P550HVN06.0 |
| Display Area | 1209*680mm |
| Brightness | 2500/500 nits |
| Resolution | 1920*1080 |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Contrast | ‘4000:1 |
| Response Time | 6/9 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| View Angle | 89/89/89/89 (Min.)(CR≥10) |
| LED | DLED |
| Lifetime | 50000H |
| Intelligent dimming | Support |
| Intelligent temperature control | Support |
| Remote Control | Support |
| Input Voltage | AC90-264V,50/60HZ |
| Maximum Power | 265W |
| Shell Material | Metal Plate |
| Product Dimensions | 1254.5*725.4*89mm |
| Weight | 34KG |
| environmental conditions | Semi-outdoor |
| Operating temperature & humidity | -20℃ ~ 70℃ |
| Main-board | Android /PC/ HD Driver Board (Optional) |
| IO interface | HDMI/VGA/DVI/USB/RJ45 |
01 / Chassis & Materials
Structural integrity for extreme environments.
| Enclosure Grade | Medical and Food grade SUS316L Stainless Steel, AL5052 Aluminum, or SECC Galvanized Steel. |
| Protection Rating | Certified IP65 / IP69K waterproof sealing. Mechanical impact protection rated at IK10. |
| Surface Finish | Industrial powder coating (RAL spectrum), sandblasting, and anti-acid marine painting. |
| Format Architecture | Chassis-mount, Open-frame, Panel-mount, and VESA-integrated configurations. |
03 / Interface & I/O
Industrial signal and power regulation.
| Connectors | Support for M12 Aviation Circular Connectors, DB9/RS232, and waterproof RJ45/USB. |
| Power Regulation | Wide voltage DC 9V - 36V input with integrated surge and polarity protection. |
| Sensor Suite | Integrated ambient light sensors, thermal probes, and custom GPIO control protocols. |
02 / Optical & Display
Visibility optimization for extreme ambient lighting.
| Luminance Output | Scalable 1500 - 5000 Nits with integrated Hi-Tni (110°C) anti-blackening technology. |
| Optical Bonding | Full Vacuum Optical Bonding (OCR) — eliminates air gaps, fogging, and maximizes contrast ratio. |
| Advanced Coating | Integrated AR (Anti-Reflective), AG (Anti-Glare), and AF (Anti-Fingerprint) nano-films. |
04 / Embedded & Data
Software architecture and data sync.
| Operating Systems | Full compatibility with Windows 7, 10/11 IoT; Linux support covering the last 3 generations (Ubuntu 20.04, 22.04, 24.04 LTS) and Debian; as well as comprehensive support for Android 11 through 14. |
| Communication | High-speed 4G/5G LTE modules, Dual-band Wi-Fi 6, and Gigabit Ethernet. |
English
Deutsch
Français
Español
Italiano
한국어
日本語
Português
Suomi
Dansk
Polski