49 inch 2000 nits high brightness TFT LCD panel
| Brand | Risingstar |
| Model name | RS490EGY-ND20 |
| Screen size | 49" |
| Screen type | Outdoor LCD Panel |
| Resolution | 3840(RGB)×2160 |
| Brightness (cd/m²) | 2000 |
RS490EGY-ND20 is a 49-inch high brightness TFT LCD panel from Risingstar, use the own design backlight structure allowed the brightness reach 2000-nits, which is far higher than the general LCD panels and can be used by other manufacturers such like info kiosk maker, outdoor advertising player maker, outdoor tv maker, etc.

Risingstar LCD panels always has far higher brightness than most of our competitors, for the specific 49-inches we can reached 4500 nits even much higher, more information please searching on our website:
Size (inch) | 32 | 43 | 49 | 55 | 75 |
Model number | RS320ENT-ND15 | RS430ENT-ND30 | RS490EGY-ND20 | RS550ENT-ND25 | RS750ENT-ND40 |
Brightness (cd/m2) | 1500 | 3000 | 2000 | 2500 | 4000 |
Resolution (pixels) | 1920*1080 | 1920*1080 | 3840*2160 | 1920*1080 | 3840*2160 |
Contrast ratio | 1200:1 | 1200:1 | 1100:1 | 1200:1 | 1200:1 |
Operating temperature | -20 ~ 70 °C | -20 ~ 70 °C | -20 ~ 70 °C | -20 ~ 70 °C | -20 ~ 70 °C |
Top grade Open-cells: Risingstar has ability making our own design LCD panel, and we purchase A and A+ level Open-cell from LG, BOE, AUO and other famous liquid crystal glasses maker directly, this is the proof to make the high quality displays for each of our customers.

Full aluminum customize housing: All the LCD panel from Risingstar are using our own design housing with strength structure to protect the inner parts, it also means the screw holes on the housing can be customized by the requirements.

Direct-LED backlight structure: Risingstar own design LED bubble is directly under the open-cells of this panel, which allowed the LCD panel reached maximum brightness, for the specific 49-inch panel, it can reached 4500-nits.

High Tni LCD panel: The basic Risingstar LCD panel can keep working from 0 to 50℃ environmental temperature, which is enough for most of our customers; we also offered industrial level LCD panels which could keep working from -20 to 60℃ environmental temperature; Some of the Risingstar panels able to afford 110℃ surface temperature for a while, more details and data please contact with us.

Ultra wide viewing angle: Most of the Risingstar LCD panels using IPS screen, which has extremely high viewing angle could reach 178° for both horizontal and vertical direction.

LCD panel series:
49-inch 1500-nits high brightness LCD panel
32 inch industrial high brightness LCD panel with thin bezel
43 inch 3000 nits outdoor high brightness LCD display
| Screen Diagonal | 49 inch |
| Brand | Risingstar |
| Model No | RS490EGY-ND20 |
| Active Area | 1073.78(W)×604(H) mm |
| Resolution | 3840(3)×2160, UHD, 90PPI |
| Physical Size | 1106.4(H)*641.6(V)*60.3(D)mm |
| Pixel Arrangement | R.G.B. Vertical Stripe |
| Display Mode | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Contrast Ratio : | 1100:1 |
| White Luminance ( Center ) | 500 cd/m2 (Typ.) [cd/m2 ] |
| Optical Response Time | 6 (Typ.)(G to G) ms |
| Nominal Input Voltage | 12.0V (Typ.) |
| Frame Rate | 60Hz |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Weight [kg] | 9(Typ.) |
| Interface Type | V-by-One 8 lane , 51 pins |
| Support Color | 1.07B , 63% NTSC |
| Surface Treatment | Antiglare (Haze 1%),Hard coating (3H) |
| RoHS Compliance | RoHS Compliance |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
01 / Chassis & Materials
Structural integrity for extreme environments.
Medical and Food grade SUS316L Stainless Steel, AL5052 Aluminum, or SECC Galvanized Steel.
Certified IP65 / IP69K waterproof sealing. Mechanical impact protection rated at IK10.
Industrial powder coating (RAL spectrum), sandblasting, and anti-acid marine painting.
Chassis-mount, Open-frame, Panel-mount, and VESA-integrated configurations.
02 / Optical & Display
Visibility optimization for extreme ambient lighting.
Scalable 1500 - 5000 Nits with integrated Hi-Tni (110掳C) anti-blackening technology.
Full Vacuum Optical Bonding (OCR) - eliminates air gaps, fogging, and maximizes contrast ratio.
Integrated AR (Anti-Reflective), AG (Anti-Glare), and AF (Anti-Fingerprint) nano-films.
03 / Interface & I/O
Industrial signal and power regulation.
Support for M12 Aviation Circular Connectors, DB9/RS232, and waterproof RJ45/USB.
Wide voltage DC 9V - 36V input with integrated surge and polarity protection.
Integrated ambient light sensors, thermal probes, and custom GPIO control protocols.
04 / Embedded & Data
Software architecture and data sync.
Full compatibility with Windows 7, 10/11 IoT; Linux support covering the last 3 generations (Ubuntu 20.04, 22.04, 24.04 LTS) and Debian; as well as comprehensive support for Android 11 through 14.
High-speed 4G/5G LTE modules, Dual-band Wi-Fi 6, and Gigabit Ethernet.
01 / Warranty Policy
Industry-leading protection for your investment.
3 Years Full Warranty for the complete machine assembly.
1 Year Warranty for the original LCD assembly.
Optional extended warranty programs (up to 5 years) available upon request.
02 / Field Support
Expert guidance throughout the product lifecycle.
24/7 technical support and configuration guidance via video link or remote access.
Local on-site installation and maintenance available for large-scale deployments.
03 / Production Timeline
Scalable manufacturing for urgent project schedules.
Verification and custom prototype delivery within 10 Working Days.
Standard bulk order fulfillment in 15 - 25 Working Days.
04 / Global Distribution
Reliable logistics via air, sea, or rail.
Door-to-door global delivery in 5 - 7 Working Days (DHL, FedEx, UPS).
Cost-optimized bulk shipping in 30 - 45 Days for global major ports.
English
Deutsch
Français
Español
Italiano
한국어
日本語
Português
Suomi
Dansk
Polski