Sharp LQ201U1LW32 Original 20.1" inch LCD panel industrial Application
BrandSharp
Model nameRS201ENT-N026
Screen size20.1 "
Screen typeLCD Panel
Resolution1600(RGB)×1200
Brightness (cd/m²)1000
Sharp 20.1 inch Original A grade LCD panel, model No: LQ201U1LW32, Diagonal size 20.1 inch it is a-Si TFT-LCD display panel produced by Sharp Corporation.
LQ201U1LW32 Main Features:
Diagonal size: 20.1 inch
Pixel Format: 1600(RGB)×1200  [UXGA]  99PPI
Active Area: 408(H)×306(V) mm
Bezel Area: 413.2(H)×311.2(V) mm
Brightness: 260 nits,
Wide view angle 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Great contrast ratio : 1400:1
RS201ENT-N026 20.1 inch high brightness display 20.1 inch sunlight readable LCD High brightness display Sunlight readable display Outdoor waterproof display
Item NoRS201ENT-N026
Panel BrandSharp display
Panel ItemLQ201U1LW32
Size20.1 inch
Panel Typea-Si TFT-LCD,   LCM
Resolution: 1600(RGB)×1200   (UXGA)    99PPI
Pixel FormatRGB Horizontal Stripe
Display Area408 × 306 (H×V)
Outline   Size 436 × 335 × 20.4   (H×V×D)
Bezel Area413.2 × 311.2 (H×V)
Surface   Treatment Antiglare, Hard   Coating (2H)
Brightness260 (Typ.)(cd/m²)
Constrast   Ratio.1400:1
Aspect   Ratio: 4:3
View Angle85/85/85/85   (Typ.)(CR≥10)
Display ModelVA, Normally Black,   Transmissive
Response Time30 (Typ.)(Tr+Td)   ms
Display Color16.7B 71% NTSC
Backlight WLED , 50K hours , With LED Driver
Touch   Screen Without
Interface TypeLVDS (2 ch, 8-bit) ,   30 pins Connector
Panel   Weight 2.4kgs(Typ./Max.)
Frame Rate60Hz
Input   Voltage 12V(Typ.)
Operating Temperature-20 ~ 70 °C
Storage Temperature-30 ~ 80 °C
Current   State: In Production
inventory_2
01 / Chassis & Materials
Structural integrity for extreme environments.
Enclosure Grade
Medical and Food grade SUS316L Stainless Steel, AL5052 Aluminum, or SECC Galvanized Steel.
Protection Rating
Certified IP65 / IP69K waterproof sealing. Mechanical impact protection rated at IK10.
Surface Finish
Industrial powder coating (RAL spectrum), sandblasting, and anti-acid marine painting.
Format Architecture
Chassis-mount, Open-frame, Panel-mount, and VESA-integrated configurations.
blur_on
02 / Optical & Display
Visibility optimization for extreme ambient lighting.
Luminance Output
Scalable 1500 - 5000 Nits with integrated Hi-Tni (110掳C) anti-blackening technology.
Optical Bonding
Full Vacuum Optical Bonding (OCR) - eliminates air gaps, fogging, and maximizes contrast ratio.
Advanced Coating
Integrated AR (Anti-Reflective), AG (Anti-Glare), and AF (Anti-Fingerprint) nano-films.
settings_input_component
03 / Interface & I/O
Industrial signal and power regulation.
Connectors
Support for M12 Aviation Circular Connectors, DB9/RS232, and waterproof RJ45/USB.
Power Regulation
Wide voltage DC 9V - 36V input with integrated surge and polarity protection.