21.5 inch industrial LCD panel with 1500 nits brightness
OEM / ODM Manufacturer
Factory Direct
Order & Lead Time
Need 50+ units? for framework agreements.
Global Shipping Options
Samples ship in ~10 working days; Bulk orders in 15-25 working days.
- Express: DHL/FedEx door-to-door delivery (5-7 days)
- Sea Freight: Cost-optimized bulk shipping (30-45 days)
- Rush Orders: Available upon request for urgent projects
1-3 Year Standard Warranty
3 years for Display Units and 1 year for LCD modules. Extendable to 5 years. Includes 24/7 support, remote troubleshooting, and long-term spare parts availability.
All products are manufactured in our ISO 9001-certified facility.
CE, FCC, RoHS Certified
Risingstar specializes in manufacturing and sales of the outdoor and high brightness LCD panel, sunlight readable LCD display, window facing display, waterproof monitors, we adopt RisingStar new brand panel, with our own designed led backlight, the brightness can customized as customers request for outdoor or indoor use.
RisingStar DV215FHM-R10 is A 21.5 inch TFT LCD liquid crystal module product, high brightness 1500nits, no touch function, no backlight driver. With a -20℃ ~ 70℃ wide industrial operating temperature and the storage temperature is -20℃ ~ 70℃, full viewing angel 178/178, antiglare surface treatment, the1500 nits ultra high brightness, white LED backlight and above 50,000 hours life span.
It is ideal for digital signage, outdoor highbrightness, industrial products, transportation and automotive industry.
RisingStar DV215FHM-R10 is with outstanding visibility,
Billiant and bright, this industrial LCD panel process powerful brightness of 1500nits, message remain clear and bright even in the outdoor direct sunlight in a store front and along with the extra wide 178° viewing angle is a perfect fit for shoppers, store, employees or visitors that will view Window Facing displays from diverse angles while passing by.
RisingStar DV215FHM-R10 is with auto brightness control
An onboard light sensor is built in this LCD panel, it can adjusts the brightness of the display automatically according to the surrounding lighting condition,it measures the ambient light and change the image light accordingly, offer a best experience to the viewer, and this feature considerably reduces power consumption and increases the display's lifetime.
RisingStar DV215FHM-R10 is with Industrial operating temperature range,
This LCD panel can operate in a stable and failure-free way for a long period within wide range of tepmerature -20 ~ 70 °C, thanks to such option, it maybe successfully applied in transportation and automotive industry. Most residential and commercial display will blacken or result in isotropic failure with the display overheats for a long period, thisRisingStar LCD panel can withstand the themperatures up to 110˚C (230°F) without blackening – crucial for direct sunlight applications.
| Panel Model | Brand | Size | Composition | Resolution | Brightness | C/R | View Angle | Colors | Backlight | Interface |
| GV215FHM-N10 | RisingStar | 21.5" | LCM | 1920×1080 | 350-1500 | 1000:01:00 | 89/89/89/89 | 16.7M | WLED | LVDS |
| UV215FHM-N10 | RisingStar | 21.5" | LCM | 1920×1080 | 500-1500 | 1000:01:00 | 89/89/89/89 | 16.7M | WLED | LVDS |
| QV215FHM-N10 | RisingStar | 21.5" | LCM | 1920×1080 | 300-1500 | 1000:01:00 | 89/89/89/89 | 16.7M | WLED | LVDS |
| DV215FHM-R01 | RisingStar | 21.5" | LCM | 1920×1080 | 500-1500 | 1000:01:00 | 89/89/89/89 | 16.7M | WLED | LVDS |
| QV215FHB-N10 | RisingStar | 21.5" | LCM | 1920×1080 | 300-1500 | 1000:01:00 | 89/89/89/89 | 16.7M | WLED | LVDS |
| GV215FHB-N10 | RisingStar | 21.5" | LCM | 1920×1080 | 300-1500 | 1000:01:00 | 89/89/89/89 | 16.7M | WLED | LVDS |
| DV215FHM-NR01 | RisingStar | 21.5" | LCM | 1920×1080 | 500-1500 | 1000:01:00 | 89/89/89/89 | 16.7M | WLED | LVDS |
| DV215FHM-R10 | RisingStar | 21.5" | LCM | 1920×1080 | 1500 | 1000:01:00 | 89/89/89/89 | 16.7M | WLED | LVDS |
| DV215FHM-R01-4850 | RisingStar | 21.5" | LCM | 1920×1080 | 350-1500 | 1000:01:00 | 89/89/89/89 | 16.7M | WLED | LVDS |
| Panel Brand | RisingStar |
| Panel Model | DV215FHM-R10 |
| Size | 21.5 inch |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution: | 1920(RGB)×1080 [FHD] 102PPI |
| Pixel Format | RGB Horizontal Stripe |
| Display Area | 478.66 × 260.28 mm (H×V) |
| Outline Size | 481.1*262.7mm (H×V) |
| Bezel Area | 499*286.2*15.2mm |
| Surface Treatment | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Brightness | 1500 |
| Constrast Ratio. | 1000:1 |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| View Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Model | ADS, Normally Black, Transmissive |
| Response Time | 14(Typ.)( G to G) |
| Display Color | 16.7B 72% NTSC |
| Backlight | WLED , 50K hours , W/O LED Driver |
| Interface Type | LVDS (2 ch, 8-bit) , 30 pins Connector |
| Panel Weight | 2.0KGS (Typ./Max.) |
| Frame Rate | 60Hz |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
01 / Chassis & Materials
Structural integrity for extreme environments.
| Enclosure Grade | Medical and Food grade SUS316L Stainless Steel, AL5052 Aluminum, or SECC Galvanized Steel. |
| Protection Rating | Certified IP65 / IP69K waterproof sealing. Mechanical impact protection rated at IK10. |
| Surface Finish | Industrial powder coating (RAL spectrum), sandblasting, and anti-acid marine painting. |
| Format Architecture | Chassis-mount, Open-frame, Panel-mount, and VESA-integrated configurations. |
03 / Interface & I/O
Industrial signal and power regulation.
| Connectors | Support for M12 Aviation Circular Connectors, DB9/RS232, and waterproof RJ45/USB. |
| Power Regulation | Wide voltage DC 9V - 36V input with integrated surge and polarity protection. |
| Sensor Suite | Integrated ambient light sensors, thermal probes, and custom GPIO control protocols. |
02 / Optical & Display
Visibility optimization for extreme ambient lighting.
| Luminance Output | Scalable 1500 - 5000 Nits with integrated Hi-Tni (110°C) anti-blackening technology. |
| Optical Bonding | Full Vacuum Optical Bonding (OCR) — eliminates air gaps, fogging, and maximizes contrast ratio. |
| Advanced Coating | Integrated AR (Anti-Reflective), AG (Anti-Glare), and AF (Anti-Fingerprint) nano-films. |
04 / Embedded & Data
Software architecture and data sync.
| Operating Systems | Full compatibility with Windows 7, 10/11 IoT; Linux support covering the last 3 generations (Ubuntu 20.04, 22.04, 24.04 LTS) and Debian; as well as comprehensive support for Android 11 through 14. |
| Communication | High-speed 4G/5G LTE modules, Dual-band Wi-Fi 6, and Gigabit Ethernet. |
English
Deutsch
Français
Español
Italiano
한국어
日本語
Português
Suomi
Dansk
Polski