27 inch 1500 nits high brightness thin LCD panel
| Brand | Risinglcd |
| Model name | RS270ENT-N15 |
| Screen size | 27 " |
| Resolution | 1920(RGB)×1080 |
| Brightness (cd/m²) | 500 to 2000 |
| Viewing angle | 89/89/89/89 |
| Display color | 16.7M, 74% NTSC |
| Working frequency | 60Hz |
| Signal interface | LVDS |
27 inch LCD module, 16:9 1920*1080 500 to 2000 nits 60 Hz Screen Backlight drive voltage: 12v, Signal interface: LVDS, full viewing angle
Functions and features:
1. Sunlight readable, 500 to 2000 nits.
2. Brightness adjustment method: automatic adjustment, manual adjustment, pwm adjustment.
3. The backlight structure adopts double-sided LED light source, the heat is lower, and the product is more stable.
4. The backlight driver adopts dual output voltage to be more stable
5. The backlight adopts 3M brightness enhancement technology, and the brightness is increased by 40% under the same power consumption.
6. The annual shipment of the same product is more than 100,000 units, which has been verified by the market



| 27" High Brightness LCD Panel | |
| Model No. | RS270ENT-N15 |
| Display Area | 597.8*336.3mm |
| Outline Dimenssion | 613.6*356.85*10.5mm |
| Panel Type | White LED backlit |
| Pixel Arrangement | edge emitting led-backlit |
| Resolution | 1920*1080pixel |
| Brightness | 1500nits |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Constrast Ratio | 1100:1 |
| Viewing Angle | 178°*178° |
| Driver Elements | a-Si TFT-LCD |
| Surface Treatment | Antiglare (Haze 3%) Hard coating (2H) |
| Display Color | 16.7M |
| Power | 42W |
| Weight | 3.8kg |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
01 / Chassis & Materials
Structural integrity for extreme environments.
Medical and Food grade SUS316L Stainless Steel, AL5052 Aluminum, or SECC Galvanized Steel.
Certified IP65 / IP69K waterproof sealing. Mechanical impact protection rated at IK10.
Industrial powder coating (RAL spectrum), sandblasting, and anti-acid marine painting.
Chassis-mount, Open-frame, Panel-mount, and VESA-integrated configurations.
02 / Optical & Display
Visibility optimization for extreme ambient lighting.
Scalable 1500 - 5000 Nits with integrated Hi-Tni (110掳C) anti-blackening technology.
Full Vacuum Optical Bonding (OCR) - eliminates air gaps, fogging, and maximizes contrast ratio.
Integrated AR (Anti-Reflective), AG (Anti-Glare), and AF (Anti-Fingerprint) nano-films.
03 / Interface & I/O
Industrial signal and power regulation.
Support for M12 Aviation Circular Connectors, DB9/RS232, and waterproof RJ45/USB.
Wide voltage DC 9V - 36V input with integrated surge and polarity protection.
Integrated ambient light sensors, thermal probes, and custom GPIO control protocols.
04 / Embedded & Data
Software architecture and data sync.
Full compatibility with Windows 7, 10/11 IoT; Linux support covering the last 3 generations (Ubuntu 20.04, 22.04, 24.04 LTS) and Debian; as well as comprehensive support for Android 11 through 14.
High-speed 4G/5G LTE modules, Dual-band Wi-Fi 6, and Gigabit Ethernet.
01 / Warranty Policy
Industry-leading protection for your investment.
3 Years Full Warranty for the complete machine assembly.
1 Year Warranty for the original LCD assembly.
Optional extended warranty programs (up to 5 years) available upon request.
02 / Field Support
Expert guidance throughout the product lifecycle.
24/7 technical support and configuration guidance via video link or remote access.
Local on-site installation and maintenance available for large-scale deployments.
03 / Production Timeline
Scalable manufacturing for urgent project schedules.
Verification and custom prototype delivery within 10 Working Days.
Standard bulk order fulfillment in 15 - 25 Working Days.
04 / Global Distribution
Reliable logistics via air, sea, or rail.
Door-to-door global delivery in 5 - 7 Working Days (DHL, FedEx, UPS).
Cost-optimized bulk shipping in 30 - 45 Days for global major ports.
English
Deutsch
Français
Español
Italiano
한국?/a>
日本?/a>
Português
Suomi
Dansk
Polski