3500nits RisingStar 43 inch high brightness industrial outdoor window facing display
OEM / ODM Manufacturer
Factory Direct
Order & Lead Time
Need 50+ units? for framework agreements.
Global Shipping Options
Samples ship in ~10 working days; Bulk orders in 15-25 working days.
- Express: DHL/FedEx door-to-door delivery (5-7 days)
- Sea Freight: Cost-optimized bulk shipping (30-45 days)
- Rush Orders: Available upon request for urgent projects
1-3 Year Standard Warranty
3 years for Display Units and 1 year for LCD modules. Extendable to 5 years. Includes 24/7 support, remote troubleshooting, and long-term spare parts availability.
All products are manufactured in our ISO 9001-certified facility.
CE, FCC, RoHS Certified
General Description
RisingLCD RS430ENT-N35 industrial display have a 1920*1080 resolution, and 16:9 aspect ration, 1200:1 contrast ratio, the high bright LED backlight display provides over 3500nits of brightness, -20 ~ 70 °C wide operating temperature that making the screen sunlight readable for outdoor application.
3500nits RisingStar 43 inch high brightness industrial outdoor display Main Features:
RisingStar original Industrial LCD panel
High resolution: 1920*1080
Brightness up to 700-3500 nits
Wide Operating Temperature: -20 ~ 70 °C
Blackening Defect free
AR Glass, reduce reflectioin effect.
Built-in Auto Light sensor
Interface: HDMI(2)/DP/DVI-D/RJ45/RS232C/USB
Industrial operating temperature range, this outdoor window facing display can operate in a stable and failure-free way for a long period within wide range of tepmerature -20 ~ 70 °C, thanks to such option, it maybe successfully applied in transportation and automotive industry. Most residential and commercial display will blacken or result in isotropic failure with the display overheats for a long period, RS430ENT-N35 outdoor window facing display is equipped with a high-temperature RisingStar LCD panel ( DV320FHB-R00) that can withstand the themperatures up to 110˚C (230°F) without blackening – crucial for direct sunlight applications.
Outstanding visibility,
Billiant and bright, the industrial outdoor window facing series process powerful brightness of 3500nits, message remain clear and bright even in the outdoor direct sunlight in a store front and along with the extra wide 178° viewing angle is a perfect fit for shoppers, store, employees or visitors that will view Window Facing displays from diverse angles while passing by.
Auto brightness control
Different external lighting condition requires different brightness leverls, an onboard light sensor that built-in our outdoor window facing display measures the ambient light in the area and automatically adjust the image light accordkingly, offer a best experience to the viewer, and also can save the engery cost, reduce the heat and extends the life of the screen.
| Factory Model No: | RS430ENT-N35 |
| Panel Brand | RisingStar Display |
| Panel No.: | DV430FHB-R00 |
| Screen Size | 43" |
| Panel Technology | IPS, M+ (WRGB) |
| Active Area(mm) | 940.896×529.254 (H×V)mm |
| Panel Type. | a-Si TFT-LCD, CELL |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Native Resolution | 1920*1080 (FHD) 40PPI |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Brightness | 3500nit (Typ, w/ Glass) |
| Contrast Ratio | 1200:1 (Typ) |
| Dynamic CR | 500,000:1 |
| Color gamut | NTSC 72% |
| Viewing Angle (H x V) | 178 x 178 |
| Support Color: | 16.7M , 72% NTSC |
| Response Time | 8 (Typ.) (G to G)ms |
| Surface Treatment (Haze) | Hard coating (2H), Reflection 1.0% (Max.) |
| Transmittance: | 6.0% (Typ.) (without Polarizer) |
| Life time | 50,000 Hrs (Typ) |
| Operation Hours (Hours/Day) | 24/7 |
| Operating Temperature: | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature: | -30 ~ 80 °C |
| Portrait / Landscape | Yes / Yes |
| QWP (Quarter Wave Plate) | Yes (Apply on glass) |
| Jack interface input | HDMI (2), , RS232C IN (4pin phone jack), RJ45(LAN), IR IN, USB2.0 Type A (1) |
| Jack interface output | DP Out (Input DP/HDMI), Externel Speaker Out (L/R, 10W+10W), RS232C OUT |
| Net work support | LAN/WLAN/3G/4G/5G network. |
01 / Chassis & Materials
Structural integrity for extreme environments.
| Enclosure Grade | Medical and Food grade SUS316L Stainless Steel, AL5052 Aluminum, or SECC Galvanized Steel. |
| Protection Rating | Certified IP65 / IP69K waterproof sealing. Mechanical impact protection rated at IK10. |
| Surface Finish | Industrial powder coating (RAL spectrum), sandblasting, and anti-acid marine painting. |
| Format Architecture | Chassis-mount, Open-frame, Panel-mount, and VESA-integrated configurations. |
03 / Interface & I/O
Industrial signal and power regulation.
| Connectors | Support for M12 Aviation Circular Connectors, DB9/RS232, and waterproof RJ45/USB. |
| Power Regulation | Wide voltage DC 9V - 36V input with integrated surge and polarity protection. |
| Sensor Suite | Integrated ambient light sensors, thermal probes, and custom GPIO control protocols. |
02 / Optical & Display
Visibility optimization for extreme ambient lighting.
| Luminance Output | Scalable 1500 - 5000 Nits with integrated Hi-Tni (110°C) anti-blackening technology. |
| Optical Bonding | Full Vacuum Optical Bonding (OCR) — eliminates air gaps, fogging, and maximizes contrast ratio. |
| Advanced Coating | Integrated AR (Anti-Reflective), AG (Anti-Glare), and AF (Anti-Fingerprint) nano-films. |
04 / Embedded & Data
Software architecture and data sync.
| Operating Systems | Full compatibility with Windows 7, 10/11 IoT; Linux support covering the last 3 generations (Ubuntu 20.04, 22.04, 24.04 LTS) and Debian; as well as comprehensive support for Android 11 through 14. |
| Communication | High-speed 4G/5G LTE modules, Dual-band Wi-Fi 6, and Gigabit Ethernet. |
English
Deutsch
Français
Español
Italiano
한국어
日本語
Português
Suomi
Dansk
Polski