P320HVN04.3 32 inch hi-tni tft LCD with 2500 nits high brightness
OEM / ODM Manufacturer
Factory Direct
Order & Lead Time
Need 50+ units? for framework agreements.
Global Shipping Options
Samples ship in ~10 working days; Bulk orders in 15-25 working days.
- Express: DHL/FedEx door-to-door delivery (5-7 days)
- Sea Freight: Cost-optimized bulk shipping (30-45 days)
- Rush Orders: Available upon request for urgent projects
1-3 Year Standard Warranty
3 years for Display Units and 1 year for LCD modules. Extendable to 5 years. Includes 24/7 support, remote troubleshooting, and long-term spare parts availability.
All products are manufactured in our ISO 9001-certified facility.
CE, FCC, RoHS Certified
P320HVN04.3 RisingStar 32 inch hi-tni tft LCD with 2500 nits high brightness |risinglcd
P320HVN04.3 is a 32 inch high brightness hi-tni industrial tft lcd display from RisingStar, it is with an integral WLED backlight system, With LED Driver, without touch screen. 1920*1080 full high resolution (16:9), Risingstar customized 2500 nits high brightness, 4000:1 contrast ratio, LVDS interface, it features an operating temperature range of-20 ~ 70°C , a storage temperature range of -30 ~ 80°C , and the maximal vibration level of 1.04G (10.2 m/s²). Landscape / Portrait, 2500 nits High Brightness, WLED Backlight, Life ≥ 70K hours, With LED Driver, Bar Display, Matte, Liquid crystal: Advanced wide temperature LC (-40-110°C), hi- tni panel. Based on its features, it is ideal to be applied to Digital Signage, Outdoor High Brightness etc.
32 inch Hi-tni high brightness TFT LCD P320HVN04.3
32 inch industrial hi-tni tft LCD
FHD 16:9 display
High Brightness 2500 nits
LED Backlight
LCD blacking defect free (Hi-Tni 110 ˚C)
Low Power Consumption
Main features
1.Hi-tni Blackening Defect Free
A hi-Tni panel is a type of display panel that is specifically designed to prevent blackening when the display operates under elevated temperature conditions. This is particularly important for displays that are used outdoors, where there are high ambient temperatures and a high bright backlight, which can cause the display to overheat and become damaged.
Most residential and commercial LCD panel exposed to directly sunlight will blacken or result in isotropic failure. RisingLCD 43 inch hi-tni high brightness LCD IS equipped with RisingStar high-temperature LCD panel capable of withstanding temperatures up to 110˚C (230°F) without blackening – crucial for direct sunlight applications.
2.Full viewing angles,
Thanks to using a matrix with IPS/MVA technology, our high brightness display is readable from any angle. There is no gray scale inversion effect which is a normal feature of popular TN matrixes. A decrease in contrast when increasing the viewing angle is also significantly lower. Superior image quality and color depth at 178 degree ultra-wide portrait orientations. It does not produce image distortion and minimizes color shift when viewed from different angles, it provides clear images and instantly optimizes screen color and brightness.
3. Outstanding visibility high brightness
With a great brightness of 2500nits, this hi-tni LCD are well equipped to make the contents and images vividly stand out in any commercial location, you can experience superior pictures quality and optimized visibility
RisingStar high tni (110°c) liquid crystal panel
P281SVN01.0 700 Adv. Hi-Tni LC (-40~11-20°C), Photo mask, 70Khrs 24 MP
P236RVN01.0 700 Adv. Hi-Tni LC (-40~11-20°C), Photo mask, 70Khrs 24 MP
P430QVT01.0 400 1500R C type LCM with Touch 24 MP
P430QVR01.0 500 1500R C type LCM 24 MP
P215HAN02.0 1500 AHVA, H-Tni LC even bezel, E-LED, 70Khrs 24 MP
P320HVN04.3 1500 Adv. Hi-Tni LC (-40~11-20°C), D-LED 24 EOL_Y23/Jun
P320HVN04.4 1500 Adv. Hi-Tni LC (-40~11-20°C), D-LED, (L) 24 2023/Feb
P320HVN04.5 1500 Adv. Hi-Tni LC (-40~11-20°C), D-LED, (P) 24 2023/Feb
P430HVN05.1 1500 Adv. Hi-Tni LC (-40~11-20°C), AG28%, (P) 24 MP
P430HVN05.2 1500 Adv. Hi-Tni LC (-40~11-20°C), AG28%, (L) 24 2023/Jun
P460HVN04.4 1500 Adv. Hi-Tni LC (-40~11-20°C), AG28%, (P) 24 MP
P460HVN04.5 1500 Adv. Hi-Tni LC (-40~11-20°C), AG28%, (L) 24 MP
P320HVN07.0 2500 Adv. Hi-Tni LC (-40~11-20°C), D-LED 24 P320HVN07.1 2500 Adv. Hi-Tni LC (-40~11-20°C), D-LED, (L) 24 2023/Feb
P320HVN07.2 2500 Adv. Hi-Tni LC (-40~11-20°C), D-LED, (P) 24 2023/Feb
P430HVN06.1 2500 Adv. Hi-Tni LC (-40~11-20°C), AG28% (P) 24 2023/Sep
P460HVN05.0 2500 Adv. Hi-Tni LC (-40~11-20°C), AG28%, 70Khrs 24 MP
P460HVN05.1 2500 Adv. Hi-Tni LC (-40~11-20°C), C-POL 24 MP
P460HVN05.2 2500 Adv. Hi-Tni LC (-40~11-20°C), D-LED, (L) 24 2023/Apr
P550HVN06.4 2500 H-Tni, C-POL, black bezel 24 EOL_Sep/23
P550HVN06.6 2500 H-Tni, AG28%, 24 MP
P550HVN06.8 2500 Adv. Hi-Tni LC (-40~11-20°C), C-POL 24 2023/Jun
P650HVN05.1 2500 H-Tni, C-POL, Local Dimming, black bezel 24 MP
| Screen Diagonal | 32 inch |
| RisingStar panel no | P320HVN04.3 |
| Model No | RS320NET-GE20 |
| Active Area | 698.4(W)×392.85(H) mmm |
| Pixels | 1920(RGB)×1080, FHD 69PPI |
| Physical Size | 721.2(H)×415.65(V) ×58.5(D) mm |
| Pixel Arrangement | R.G.B. Vertical Stripe |
| Display Mode | a-Si TFT-LCD, LCM |
| White Luminance ( Center ) | 2000 cd/m2 (Typ.) [cd/m2 ] |
| Contrast Ratio | 4000:1 (Typ.) |
| Optical Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Nominal Input Voltage | 12V (Typ.) |
| Frame Rate | 60Hz |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) Left / Right / Up / Down |
| Weight [g] | 5.20kgs |
| Interface Type | LVDS (2 ch, 8-bit) , 51 pins Connector |
| Support Color | 16.7M 72% NTSC |
| Surface Treatment | Antiglare (Haze 28%), Hard coating (3H) |
| RoHS Compliance | RoHS Compliance |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
01 / Chassis & Materials
Structural integrity for extreme environments.
| Enclosure Grade | Medical and Food grade SUS316L Stainless Steel, AL5052 Aluminum, or SECC Galvanized Steel. |
| Protection Rating | Certified IP65 / IP69K waterproof sealing. Mechanical impact protection rated at IK10. |
| Surface Finish | Industrial powder coating (RAL spectrum), sandblasting, and anti-acid marine painting. |
| Format Architecture | Chassis-mount, Open-frame, Panel-mount, and VESA-integrated configurations. |
03 / Interface & I/O
Industrial signal and power regulation.
| Connectors | Support for M12 Aviation Circular Connectors, DB9/RS232, and waterproof RJ45/USB. |
| Power Regulation | Wide voltage DC 9V - 36V input with integrated surge and polarity protection. |
| Sensor Suite | Integrated ambient light sensors, thermal probes, and custom GPIO control protocols. |
02 / Optical & Display
Visibility optimization for extreme ambient lighting.
| Luminance Output | Scalable 1500 - 5000 Nits with integrated Hi-Tni (110°C) anti-blackening technology. |
| Optical Bonding | Full Vacuum Optical Bonding (OCR) — eliminates air gaps, fogging, and maximizes contrast ratio. |
| Advanced Coating | Integrated AR (Anti-Reflective), AG (Anti-Glare), and AF (Anti-Fingerprint) nano-films. |
04 / Embedded & Data
Software architecture and data sync.
| Operating Systems | Full compatibility with Windows 7, 10/11 IoT; Linux support covering the last 3 generations (Ubuntu 20.04, 22.04, 24.04 LTS) and Debian; as well as comprehensive support for Android 11 through 14. |
| Communication | High-speed 4G/5G LTE modules, Dual-band Wi-Fi 6, and Gigabit Ethernet. |
English
Deutsch
Français
Español
Italiano
한국어
日本語
Português
Suomi
Dansk
Polski