32 inch 1500 nits high brightness TFT LCD panel
OEM / ODM Manufacturer
Factory Direct
Order & Lead Time
Need 50+ units? for framework agreements.
Global Shipping Options
Samples ship in ~10 working days; Bulk orders in 15-25 working days.
- Express: DHL/FedEx door-to-door delivery (5-7 days)
- Sea Freight: Cost-optimized bulk shipping (30-45 days)
- Rush Orders: Available upon request for urgent projects
1-3 Year Standard Warranty
3 years for Display Units and 1 year for LCD modules. Extendable to 5 years. Includes 24/7 support, remote troubleshooting, and long-term spare parts availability.
All products are manufactured in our ISO 9001-certified facility.
CE, FCC, RoHS Certified
RS320FHB-ND15 is a 32-inch high brightness TFT LCD panel from Risingstar, use the own design backlight structure allowed the brightness reach 1500-nits, which is far higher than the general LCD panels and can be used by other manufacturers such like info kiosk maker, outdoor advertising player maker, outdoor tv maker, etc.

Risingstar LCD panels always has far higher brightness than most of our competitors, for the specific 32-inches we can reached 3000 nits even much higher, more information please searching on our website: www.risinglcd.com
Size (inch) | 32 | 43 | 49 | 55 | 75 |
Model number | RS320FHB-ND15 | RS430ENT-ND25 | RS490ENT-ND20 | RS550ENT-ND25 | RS750ENT-ND40 |
Brightness (cd/m2) | 1500 | 2500 | 2000 | 2500 | 4000 |
Resolution (pixels) | 1920*1080 | 1920*1080 | 1920*1080 | 1920*1080 | 3840*2160 |
Contrast ratio | 1200:1 | 1200:1 | 1200:1 | 1200:1 | 1200:1 |
Operating temperature | -20 ~ 70 °C | -20 ~ 70 °C | -20 ~ 70 °C | -20 ~ 70 °C | -20 ~ 70 °C |
Top grade Open-cells: Risingstar has ability making our own design LCD panel, and we purchase A and A+ level Open-cell from LG, BOE, AUO and other famous liquid crystal glasses maker directly, this is the proof to make the high quality displays for each of our customers.

Full aluminum customize housing: All the LCD panel from Risingstar are using our own design housing with strength structure to protect the inner parts, it also means the screw holes on the housing can be customized by the requirements.

Direct-LED backlight structure: Risingstar own design LED bubble is directly under the open-cells of this panel, which allowed the LCD panel reached maximum brightness, for the specific 32-inch panel, it can reached 3000-nits.

High Tni LCD panel: The basic Risingstar LCD panel can keep working from 0 to 70°C environmental temperature, which is enough for most of our customers; we also offered industrial level LCD panels which could keep working from -20 to 70°C environmental temperature; Some of the Risingstar panels able to afford 11-20°C surface temperature for a while, more details and data please contact with us.

Ultra wide viewing angle: Most of the Risingstar LCD panels using IPS screen, which has extremely high viewing angle could reach 178° for both horizontal and vertical direction.

High brightness LCD panel:
49 inch 2000 nits high brightness TFT LCD panel
| Screen Diagonal | 32 inch |
| Brand | Risingstar |
| Model No | RS320FHB-ND15 |
| Active Area | 698.4(W)×392.85(H) mm |
| Resolution | 1920(RGB)×1080, FHD, 69PPI |
| Physical Size | 731.9(H)*431.4(V)*59.5(D) |
| Pixel Arrangement | R.G.B. Vertical Stripe |
| Display Mode | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Contrast Ratio : | 1200:1 |
| White Luminance ( Center ) | 1500 cd/m2 (Typ.) [cd/m2 ] |
| Optical Response Time | 8 (Typ.)(G to G) ms |
| Nominal Input Voltage | 12.0V (Typ.) |
| Frame Rate | 60Hz |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Weight [kg] | 4.85(Typ.) |
| Interface Type | 51 pins LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Support Color | 16.7M , 72% NTSC |
| Surface Treatment | Antiglare (Haze 1%), Hard coating (3H) |
| RoHS Compliance | RoHS Compliance |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
01 / Chassis & Materials
Structural integrity for extreme environments.
| Enclosure Grade | Medical and Food grade SUS316L Stainless Steel, AL5052 Aluminum, or SECC Galvanized Steel. |
| Protection Rating | Certified IP65 / IP69K waterproof sealing. Mechanical impact protection rated at IK10. |
| Surface Finish | Industrial powder coating (RAL spectrum), sandblasting, and anti-acid marine painting. |
| Format Architecture | Chassis-mount, Open-frame, Panel-mount, and VESA-integrated configurations. |
03 / Interface & I/O
Industrial signal and power regulation.
| Connectors | Support for M12 Aviation Circular Connectors, DB9/RS232, and waterproof RJ45/USB. |
| Power Regulation | Wide voltage DC 9V - 36V input with integrated surge and polarity protection. |
| Sensor Suite | Integrated ambient light sensors, thermal probes, and custom GPIO control protocols. |
02 / Optical & Display
Visibility optimization for extreme ambient lighting.
| Luminance Output | Scalable 1500 - 5000 Nits with integrated Hi-Tni (110°C) anti-blackening technology. |
| Optical Bonding | Full Vacuum Optical Bonding (OCR) — eliminates air gaps, fogging, and maximizes contrast ratio. |
| Advanced Coating | Integrated AR (Anti-Reflective), AG (Anti-Glare), and AF (Anti-Fingerprint) nano-films. |
04 / Embedded & Data
Software architecture and data sync.
| Operating Systems | Full compatibility with Windows 7, 10/11 IoT; Linux support covering the last 3 generations (Ubuntu 20.04, 22.04, 24.04 LTS) and Debian; as well as comprehensive support for Android 11 through 14. |
| Communication | High-speed 4G/5G LTE modules, Dual-band Wi-Fi 6, and Gigabit Ethernet. |
English
Deutsch
Français
Español
Italiano
한국어
日本語
Português
Suomi
Dansk
Polski